Opublikowany przez: monika.g 2019-03-21 00:11:04
Autor zdjęcia/źródło: Twoja twarz powie Ci jakich witamin potrzebujesz @ Nensuria / Freepik
Przesilenie wiosenne, zmęczenie, brak humoru, słaba odporność, a nawet symptomy depresji – to wszystko mogą być objawy nieprawidłowego poziomu witamin i mikroelementów w organizmie. Aby to dokładnie sprawdzić udaj się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Jednak zanim się do niego wybierzesz już teraz możesz wiele wyczytać z Twojego odbicia w lustrze. Na twarzy bowiem najbardziej odbijają się wszelkie niedobory tych składników.
Dodatkowo wysuszona z przebarwieniami może świadczyć o niedoborach witamin z grupy B, szczególnie B6, B9 (kwas foliowy) i B12. Anemia z niedoboru witamin z grupy B objawia się również ciągłym odczuwaniem zmęczenia, problemami z pamięcią i koncentracją oraz obniżonym nastrojem. Aby uzupełnić niedobory do swojej diety włącz ryby, wieprzowinę, wołowinę, mięso z królika, mięso drobiowe, przetwory mleczne, sery dojrzewające (np. gouda, brie), jajka, brukselkę, nasiona słonecznika, orzechy.
Wypryski na skórze mogą pojawiać się z powodu niedoboru witaminy A, C, D i E. Witamina A jest odpowiedzialna za produkcję komórek skóry, jej prawidłowy poziom pozwala na utrzymanie młodego wyglądu skóry i chroni komórki przed przedwczesnym starzeniem się. Zajdziesz ją w tranie, rybach, nabiale, jajach, wątróbce, zielonych warzywach, marchewce, pomidorach, śliwkach.
Witamina C jest antyoksydantem, chroni więc organizm przed wolnymi rodnikami, uczestniczy również w produkcji kolagenu, czyli głównego budulca skóry. Działa przeciwzapalnie dzięki czemu zapobiega powstawaniu zmian trądzikowych. Jej niedobór uzupełnisz spożywając paprykę, natkę pietruszki, brokuły, aronię, sok z dzikiej róży i rokitnika, kiwi, czarną porzeczkę.
Witaminy D i E chronią przed promieniowaniem UV i działają przeciwzapalnie. Ich głównymi źródłami są tłuste ryby, orzechy, migdały, olej słonecznikowy, ziarna zbóż, żółtko jaja, ser żółty.
Pękające, przesuszone kąciki ust jeśli nie są spowodowane wirusem mogą występować na skutek niedoborów witaminy B2, ale też żelaza i cynku. Uzupełnisz je jedząc produkty takie jak jaja, suszone pomidory, zielone warzywa, rośliny strączkowe, awokado, orzeszki ziemne, suszone owoce, banany. Pamiętaj również o produktach bogatych w witaminę C (np. papryka, kiwi, natka pietruszki), która ułatwia wchłanianie żelaza.
Ich przyczyną może być niedobór witaminy K i żelaza. Aby zwalczyć anemię jedz więcej brokułów, natki pietruszki, brukselki, drobiu, soczewicy i fig. Opuchliznę pod oczami może też wywołać niedobór jodu, w tym przypadku warto wybrać się do endokrynologa, który sprawdzi poziom hormonów tarczycy. Sięgnij również po produkty bogate w jod takie jak ryby morskie, owoce morza i zwykła, biała jodowana sól kuchenna.
Odpowiedzialny za zły stan włosów może być niedobór biotyny, czyli witaminy B7. Biotynę wydzielają bakterie jelitowe i zwykle jej poziom jest prawidłowy, bardzo rzadko zdarzają się niedobory. Najczęściej spowodowane są one np. przyjmowaniem antybiotyków, które niszczą mikroflorę jelitową lub niedożywieniem na skutek złej diety stosowanej przez bardzo długi czas, a także anoreksji i bulimii. W pierwszej kolejności powinnaś więc zadbać o właściwą florę bakteryjną przewodu pokarmowego, a następnie sięgnąć po produkty bogate w witaminę B7 takie jak: żółtko jaja, płatki owsiane, wątróbkę wieprzową, kiełki pszenicy, kalafiora, awokado, banany, grzyby.
Powyższe objawy mogą być skutkiem niedoborów witamin i minerałów, ale nie muszą. Jeśli nie ustępują mimo zmian w diecie i prawidłowej pielęgnacji cery oraz włosów zgłoś się do lekarza, aby znaleźć ich przyczynę.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
@ 2019.03.31 10:53
Ja mam czasem cienie pod oczami ale to raczej win a nie wyspania, jeśli chodzi o witaminy to raczej niczego mi nie brakuje bo suplementuję, a co do herbat ziołowych to mam chyba pół zielnika doz w szafce :)
pajak5 2019.03.23 11:03
No własnie ja niby mam żelazo w normie a cienie pod oczami mam od dziecka, taka moja natura, ale remescar pod oczy genialnie radzi sobie z tym problemem
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.